Dobre przygotowanie się do spotkania z prawnikiem nie tylko oszczędzi Państwu czasu, ale również kosztów i niepotrzebnego stresu. Pozwoli udzielić prawidłowej porady, dzięki czemu Państwa sprawa może zakończyć się sukcesem.

Umówienie się na spotkanie

Zadzwoń do kancelarii prawnej, której ufasz. Opisz krótko najlepiej jednym zdaniem, czego Twoja sprawa dotyczy (rodzaj sprawy). W ten sposób prawnik lub jego personel może powiedzieć czy firma jest właściwym miejscem dla Ciebie. Umów się na spotkanie i zostaw swój numer telefonu.

Nie zwlekaj zbyt długo

Zwłaszcza w sporach sądowych lub w sprawach toczących się w urzędach lub z pracodawcami, terminy na reakcję mogą już upłynąć - wtedy Twojemu prawnikowi będzie trudniej coś dla Ciebie zrobić.

Zbieranie faktów

Zanotuj w punktach, czego dotyczą Twoje obawy. To zapewni, że nie zapomnisz niczego podczas rozmowy z prawnikiem: Co się stało i kiedy? Jak to się stało? Kto jest zaangażowany? Bądź szczery ze swoim adwokatem. Adwokat musi znać fakty, a obowiązuję go nieograniczona w czasie tajemnica adwokacka.

Gromadzenie dokumentów

Zbierz wszystkie dokumenty związane z Twoją sprawą, takie jak listy, umowy czy notatki z rozmów, pisma sądowe. Zapisz, kiedy je otrzymałeś lub wysłałeś. Weź ze sobą również koperty, ponieważ data stempla pocztowego może być istotna. Na konsultację należy przynieść raczej zbyt wiele dokumentów niż zbyt mało - prawnik może wtedy zdecydować, które z nich są ważne.

Lista świadków

Czy ktoś może być świadkiem tego, co się stało? Mogą to być przechodnie przy wypadku samochodowym lub osoby, które były obecne podczas rozmowy z Twoim potencjalnym przeciwnikiem. Zrób listę ich adresów dla swojego adwokata.

Wyznaczenie celu do osiągnięcia

Adwokat porozmawia z Tobą o tym, co chcesz osiągnąć. Zacznij o tym myśleć jeszcze przed konsultacją: czy Twoim celem jest jak najszybsze osiągnięcie ugody? Może chodzi o to, by przeciwnika podać do sądu?

Podanie danych kontaktowych

Twój adwokat będzie potrzebował Twojego numeru telefonu, adresu i numeru konta bankowego. Powinieneś również mieć adres swojego "przeciwnika", jeśli jest dostępny.